Cardiofit s.r.o. co je to rehabilitace - MUDr. Niko Burget

MUDr. Niko Burget [Kroměříž] 573 332 626

co je to rehabilitace

Co je to rehabilitace a co obnáší vyšetření rehabilitačním lékařem?

Rehabilitace je samostatným medicínským oborem, který se zabývá terapií poruch pohybového aparátu vzniklých prakticky jakýmkoli mechanismem. Nejčastěji se jedná o následky traumat, cévních mozkových příhod, degenerativních nemocí hybné soustavy, artroz, zánětů, chronického přetěžování pohybového aparátu v zaměstnání nebo sportem, pooperační stavy, atd. Rehabilitace je tak úzce spjatá s řadou dalších medicínských oborů – ortopedií, neurologií, neurochirurgií, traumatologií, revmatologií, gynekologií a dalšími.

Pro efektivitu rehabilitace je nesmírně důležitý přístup charakteru „terapie na míru“. Často používaný přístup – „ať vám to tam nějak rozcvičí…“ je ve většině případů zcela neúčinný. Pro stanovení cílené individuální rehabilitační terapie každého pacienta je nejlepší začít vyšetřením u rehabilitačního lékaře, který tuto terapii přesně stanoví. Vezme v potaz konkrétní patologické nálezy na pohybovém aparátu, přidružená onemocnění, chronicky užívané léky, motorické schopnosti daného pacienta, charakter zaměstnání s ohledem na možné přetěžování, míru volnočasových pohybových aktivit a samozřejmě také možné kontraindikace – to vše jsou faktory, které významně ovlivňují nastavení a rozvržení fyzioterapie, tak aby byla co nejúčinnější pro daného konkrétního pacienta. V případě potřeby je možno doplnit paraklinická vyšetření jako RTG, magnetickou rezonanci, příp. doporučit konziliární vyšetření u dalších specialistů. Rehabilitační lékař dále samozřejmě vypisuje poukazy přímo na ambulantní fyzioterapie, případně při nedostatečném efektu opakovaných rehabilitací a splnění indikačních kritérií doporučí i lázeňskou léčbu, příp. odborný rehabilitační ústav. V indikovaných případech je možná i aplikace léčebných obstřiků nebo injekcí aktivního kolagenu k podpoře regenerace tkání (šlach, svalů, úponů, chrupavek, apod.).

Je ale potřeba si uvědomit i to, že pro efektivitu rehabilitace je nezbytným předpokladem aktivní spolupráce pacienta – pokud pacient není schopen nebo ochoten samostatně doma pravidelně cvičit a dodržovat doporučená režimová opatření (k minimalizaci chronického přetěžování), bude efekt rehabilitace pouze velmi krátkodobý a potíže se budou stále vracet a zhoršovat. Dalším velmi důležitým faktorem je také včasnost zahájení rehabilitační léčby. Rehabilitace totiž ovlivňuje a vylepšuje především funkci pohybového aparátu – pohybové stereotypy, koordinaci svalů, centraci kloubů, apod. Ale cvičením již nejsme schopni významně ovlivnit strukturu. Pokud pacient přijde k rehabilitaci s anamnézou 20 let trvajících bolestí zad, které se doposud řešily jen obstřiky nebo analgetiky, nikdy necvičil, jen přetěžoval v zaměstnání a na rtg již má četné výrůstky na obratlech a pokročilou artrózu, tak v těchto případech bude mít rhb jen minimální efektivitu. Pokud by tento pacient přišel o 15 let dřív a naučil se, jak se v zaměstnání pohybovat, jak manipulovat s břemeny, jak doma zádům ulevit, tak by mohl vést mnohem klidnější život bez bolestí… Proto je důležité na rehabilitaci přijít včas. Pokud se v těle objeví bolest, jedná se o varovný signál, že je něco špatně a je potřeba hledat příčinu této bolesti a snažit se ji ovlivnit, nikoli jen tlumit bolest.


kompletní nabídka poskytovaných služeb ceník poskytovaných služeb

Další nabízené služby

podologické vyšetření aktivity šlapek, stereotypu chůze
funkční analýza pohybového aparátu
komplexní rehabilitační péče o děti i dospělé
stanovení rehabilitačního plánu a terapie, předpis fyzioterapie, fyzikální léčby
co je to rehabilitace